ריאליה

 


אני אוהבת לכתוב. בעצם זה הדבר היחיד שמחזיק אותי.  אין מה לעשות, החיים בפתח, ואני מפחדת.


אצטרך לשים את נתיב הכתיבה בצד. עלי להדמים.  אך זו המציאות.  באתי מבית ממוצע כלכלית.  אני צריכה לשמוח שהתברכתי ביכולת שתאפשר,אולי, להתפרנס. עלי להמשיך במסלול.  אני חושבת על שני הגברים שאהבתי. מבריקים אינטלקטואלית, נוטשי האקדמיה. בחרו ביצירה ובפעילות חברתית. אבל אני לא הם.


 


 מדוע ההיסטוריה של הספרות נראית כמו שהיא . ואני חושבת על מרקס ועל אנגלס ועל אנשים שמזכיר פופר ב"חברה הפתוחה ואויביה", אותו חיבר ב-1940, בגלות באוסטרליה.


 בסופו של דבר, הבחירות מתעצבות באילוצים כלכליים. מי כותב כיום? נשים ,שבעליהן עובדים ויש להן פנאי לכך. בעיקר נשים. ואיך נראית כתיבה כזו? במרבית המקרים, נראית כמו שהיא נשמעת. לא מאתגרת, לא מספיק חדה. לא מספיק כתיבה. או לחילופין, גברים עשירים. בני עשירים. בעיקר אשכנזים. מדפוס מסוים. נוהל חדרה גדרה.  ואמרתי את זה בעבר, אין בישראל כתיבה אמיצה. וכיום אני מבינה: אין , גם כי איננה מתאפשרת. רוב העם חי, כמו שחייתי עד גיל אחת עשרה בבת ים. חי משבע אלף בחודש. ואז זה לשרוד, לחיות אבל, לשרוד. כן, מבין ה"מחוברות" הכי נגעה לי חנה. כל כך הזכירה את הילדות. וזו הייתה עיר טובה, בסך הכל, רק שפופה מעט. אבל חנה היא, לא שפופה.


 


רציתי, אבל אי אפשר. רציתי. אבל צריך להתחיל את החיים . ולשקוע בזוגיות עם הבחור. הוא נסע לחו"ל ואני מתגעגעת אליו.  לא חשבתי שאתגעגע .ועובדה. הרגש לא יכול אלא להתגנב.  זה אמיתי, כל הדימום הזה שבוקובסקי מציע. כתיבה טוטאלית, מתאבדת אל עצמה .אבל, אני לא רוצה להתאבד. אני לא רוצה לאבד. אני רוצה לחיות. ועוני הוא תמיד תמיד מנוול.  אין פה כוח לסבל . אינני מסוגלת לכתוב את עצמי לדעת בדירה צרה, מזת רעב. לא מסוגלת. הוא הציג לי מודל של כתיבה טוטאלית. זה מעורר יראה. ו..מפחיד. אבל אני לא שותפה למודל. לקח לי שנתיים להבין. חוץ מזה שהוא גבר ואני אישה, ונשים תמיד רוצות משפחה וילדים. כך זה. וגם אני, וברור שאהיה אם מלאת אמפטיה ורוך ואהבה. הספר האהוב עלי הוא הארי פוטר, אחרי הכל ;


 


החיים בפתח, ואני יושבת על שפת ים, האורות מרחוק מסמנים: הם קרבים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s