פסיק

ככל שאלמד על העולם אתקשה לומר. אני מבינה שהמילים מוגבלות. בדיוק כמוני.  כל ספר היסטוריה  שאקרא, יגלה פחות את העבר.


ואיך אכתוב? כאן מצוי מקור הצער שלי.  כשהייתי ילדה כתבתי בביטחון, כשהייתי נערה כתבתי בוירטואוזיות. כיום אינני בטוחה או וירטואוזית: הכתיבה ממצמצת. כל אמיתה עומדת גב אל גב עם המנוגדת לה. הלוחם והאויב שעונים זה אל זה בתלות מוחלטת. בלי האויב איך יהיה לוחם? החרב, התותח, המזל"ט, מה צורך להם בלי אויב? מה כוחם?  איך אבטא שתי אמיתות יחד?


סופרות חשות שהן יודעת משהו על העולם, כך הן כותבות. ואני, אינני מוגדרת. העולם אינו מוגדר. הכתיבה  מתחקה ופורשת אותו לרגלינו. כמו ציידת.  אך האם יכול יקום חסר פניות להעצר, אפילו לשבריר רגע שמספיק למבט האנושי לתפסו, לכתבו? 


  


מה הבעיה שלי עם שירה? מאז הרנסאנס, רווי הטקסט השירי וירטואוזיות שמקורה אגואיזם ותחושת גדלות. אותו זקיק שמסב צער ועונג. המשורר תופס את עצמו כחלוץ, מגלה ארצות ונביא. בתוקף הכוח הרוחני שהוענק (או הושאל) לו, הוא מפעיל מניפולציה על המערכת הרגשית של הקורא. כששירה טובה, היא פועלת כמעט בלי מאמץ. כששירה מצוינת, נדמה כי אין פער בינה לבין העולם. ואם אין פער הקורא מאמין לכל מה שנכתב. ובאמונה הזו בדיוק מצוי מה שמפריע:  אמונה היא הנקודה הרכה ביותר בלבו של אדם, האם המשורר זכאי לאמונה הזו? האם הוא אביר אמת של אמונה? 


 


  


ראיון עם פרופ'  י. אהרונוב: http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3365730,00.html


  

מחשבה אחת על “פסיק

  1. עוזי אגסי, <a target=_blank href="http://www.evenhoshen.co.il/?CategoryID=159&ArticleID=271&quot;>בפתח הדבר בכתב העת "שבו", גיליון 19, מצטט דבריו של ג’ררד הופקינס בנוגע לשירה. כתבת דברים יפים על השירה, ואלה מייצגים רובד אחד משלושת רבדי (או שמא סוגי) השירה שהופקינס מתאר. אני ממליץ לך לקרוא.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s