התפכחויות

אני אדם שאפתן. זה בא לידי בטוי במה שהלכתי ללמוד. עוד מהתיכון. וכמובן אחר כך , באוניברסיטה.  הבעיה ששאפתנות היא מצב סטטי, מצב אוטיסטי.  ההשפעה של הצלחה (פנטזיית השאפתן) כמעט זניחה, ביחס למומנטום. זה שמדמה כמה צעדים קדימה. היו כמה נקודות של הצלחה שזכיתי להן במשך השנתיים האלה, בתחום הכתיבה. אפילו יפות. בטח ביחס לזמן המועט שהקדשתי לה, ואפס לשיווק. נעם לי לראות את שמי בעיתון . אבל אני חשה לא מרוצה. כל פעם שאני מצליחה במשהו, אני רואה בפנאטיות את היעדים הבאים.  אמנם, בתוך העשייה של יצירה, עניין ההצלחה באמת זניח ולא חשוב כל כך. בהערת אגב, זה קצת ה"סוד" של אמנים. היכולת למדר לחלוטין את החלק היוצר מהחלקים החיצוניים, שעסוקים בשיווק, בתוצאות ובהשלכות.


  הדבר עצמו אכן חזק יותר. אבל התוצאה היא שהסבל עובר מהאגו, פנימה. הכל זו חלוקה מחדש של סבל, כך נראה. ואני מדברת כאן בקודים. למה הכוונה? הכל מסתכם למשחקי המחשב האלה ששחקנו בהם בילדות. כל שלב שאתה עובר, האויבים מתחזקים. קשה יותר לעבור הלאה, אבל הרצון והתשוקה מועצמים. בכל פעם שאתה עולה, יש לך יותר מה להפסיד. ויש לך יותר תשוקה לנצח. הכל מועצם.  ולכן המחיר שתשלם, כך או כך, כבד יותר.


מוכרים לנו את העניין של הצלחה כפונקציה של כשרון.  כשרון הוא תנאי הכרחי, אבל לא מספיק. כל כך לא . התחום היחיד שאני חושבת שכשרון הוא תנאי בלעדי- מדעים מדויקים. כשרון מובהק יכול להוביל אדם לקריירה מזהירה, ומהירה מאוד. אולי גם ברפואה. לעומת זאת בכל הספטקרום האמנותי, הדברים מעומעמים.  אני כן חושבת שיש מתאם עז בין כושר עבודה להצלחה. היכולת לטחון שעות על שעות של עבודה, לתת מזמני הפרטי ובמקום לצאת לבלות להסתגר ולעבוד. יש גם כשרון. בניגוד לזה, עניין לדבר עם דמויות מהתקשורת ולשווק את עצמי, דוחה אותי מאוד. אולי בגיל 23 הייתי חושבת שזה חמוד ומגניב, אבל האמת שזה חסרון וכדאי להפטר ממנו במהרה.   האומנות כיום זה שדה קרב. מוטב להבין זאת מוקדם ממאוחר. 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s