הייתי בשבוע הספר

הייתי בשבוע הספר עם שני חברים. היה נחמד ומוזר. פתאום אני מתחילה לנוע עם פמלייה אנושית לכל מיני ארועים. אבל זו רק תפאורה בתוך תפאורה. הארוע עצמו מוקם בגן הפעמון, מהאיזורים היפים והנידחים של ירושלים. אני חושבת שטוב לי יותר בירושלים ועם ירושלמים, מאשר תל אביב. ועדיין, כנראה אשוב למרכז בשנה הבאה.


קצת חבל לגלות את המקום הזניח של השירה , אבל זה לא משהו שכבר לא ידוע. חושבת שזה אירוני,  שבוע הספר הוא אי של עומק בסבך הרחובות, והשירה היא התהום של הכתיבה ( שירה טובה היא הדבר הכי קרוב לאלוהי, לצד המוזיקה), מצטופפת בכמה דוכנים של הוצאות שמסתכנות להוציא אותה.  אבל גם הפרוזה לא תופסת נפח גדול מדי. הרוב ספרי עיון, ספרות עצות ,  הרבה הסטוריה, מורשת עם ישראל. אם יש למישהו ספק מי יתחזק את שוק הספרות בישראל בשנים הקרובות, אלה הדתיים. מכל מקום, הסתכלתי על כמויות הספרים והגעתי לכמה מסקנות שעל פניו מפתיעות: 


 יש פחות משקל משנטיתי לחשוב לגבי ההוצאה, כל עוד זו הוצאה סבירה פחות או יותר.   למרות זאת, בין אם אתה סופר שקבל התייחסות תקשורתית משמעותית ובין אם לאו,  עצם כתיבתה של פרוזה , של ספורת, הפך למעשה הגובל באבסורד. אני לא מצליחה למצוא לזה הצדקה. דווקא אם אתה מוכשר. שנתיים וחצי שכנה בלבי ההבנה  שזה חשוב ומשמעותי. לכן עבדתי והבאתי את עצמי טכנית למקום שאני יכולה להיות גאה בו,  שרחוק ממה שפתחתי בו.  אבל אני לא חושבת שסופר יכול לקיים כיום מערכת של השפעה. הספרות נתפסת כבידור מהסוג הלא מזיק. גם ספרים שרק לפני עשור כונו :ספר העשור, ברבות השנים  בחרו להתגלגל על איזה מדף. ואין בכך כל רע! אבל הספרות זקוקה למה שקרוי תרבות, עימה היא צריכה לקיים מערכת יחסים. ספרות מקיימת קשר בין עולמם של אנשים לעולם התרבות (פילוסופיה הסטוריה ומדע המדינה) וכל אלה הולכים ושוקעים. גם בינם לבין עצמם לא מתקיימת מע' יחסים.  ומכך הספרות סובלת. התרבות, עולם התרבות עצמו הולך ונמוג. אולי יש שיאמרו שהוא משתנה, ואני חוזרת על דבריי: נמוג.  אבל יש תקווה.  אני מאמינה שאלה שישובו ויקיימו אותו יהיו מי שמכונים "מסורתיים", אלה בעלי גישה לדת.  חנוכם הוא מערכת הדוקה עם ארון הספרים. בין פרוזה ובין עיון.  הם אלה שימשיכו לא רק מסורת דתית, אלא מסורת הולכת ונשכחת של תרבות, שהעולם החילוני דה פאקטו  נוטש (אולי לטובת משהו אחר, מהיר כסוף. אין כאן ביקורת כלל).  אז יש

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s