קשה לי לקרוא שירה. קודם כל, 85% מהשירה שנכתבת פשוט איננה שירה.  אבל כששירה טובה היא נמצאת על יד אפוקליפסה.  כמו הכתבים של סי.אן.אן באזורי אסון. ולא קל לראות את זה.  אני מרגישה שלמשוררים גדולים אין אמפטיה. אין מקום להכיל רגשית את האחר.  ולכן אין בי חשק להכיל אותם.   אני חושבת שזה נכון בייחוד לאלן גינסברג. נטול רסן, הומוסקסואל,  יהודי, מכוער, אפו בולט.  הכל שם.  אבל יחד או לחוד – חסרה שם נקודת האמפטיה.    כשקראתי את "בלייד ראנר",  הבנתי.  יש אנשים אנדרואידים. כמו הגבר שאהבתי שלוש וחצי שנים,  שלא מסוגל לומר מילה טובה על אנשים שאוהבים אותו,  על ההורים או על הקרובים ביותר.  על כל אחד יגיד,  זה וזה לא קרוב אלי בכלל.  יש אנשים שהולכים בהרגשה שאף אחד לא קרוב אליהם. אבל האמת היא, שהם לא קרובים אצל עצמם.

מכל מקום, נחזור לאלן גינסברג.  "קדיש"  זו יצירה מזעזעת.  אני לא חושבת שזו שירה גדולה בכלל.  פורנוגרפיה נטו.  אולי אני פשוט שמרנית, זה נכון.  הוא עשה רווח מהטירוף של אמו, מההתקלפות.  בעיני זה תחלואה.  בנאדם שלא הייתי רוצה ללחוץ את ידו.  פעם חשבתי שאני אוהבת את השירה שלו, אבל לא.  הוא וירטואוז מילים ברמות הגבוהות ביותר. הוא לא צריך להתאמץ על דבר, המילים קולחות ממנו.  אבל זו לא שירה, בעיניים שלי. אני שמה לב שהנטייה של יוצרים גברים להשתמש בטירוף של אמותיהם, או אחיותיהם,  כמסלול המראה, עניין רווח.

מצחיק. אנשים באים אל בוב דילן כדי לשמוע סמל או גאון. אלילות הרוקנרול.  אני באתי לודא שהוא רק בן אדם. ואני חושבת שהדבר שהפקתי מההופעה, זו הבנה ברורה . גם הוא, גם כל השמות הכי גדולים, כולם בני אדם וכולם שפיטים.  האלילים מתו. אין סמלים ואין נבואה.  יש בנאדם שעושה כסף על במות ברחבי העולם וחובש כובע.  זה מה שהייתי צריכה לשמוע משורה 16. ועכשיו אני יכולה לראשונה לקרוא את החברים שלו בגובה העיניים, לא משנה מה השם שלהם.  והגינסברג הזה . מסכן, ממלמל כל הזמן מילים בעברית ויידיש, געגועים למשהו שלא יקרה לעולם.

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s