חירות

 

בסופו של דבר, האנשים המעניינים ביותר הם האנשים המשועממים ביותר.   המניעים למעשים קצוניים הם הרבה פעמים הדבר הטרוויאלי, המביך.  אין שום דבר רלגיוזי ,  ולכן, אם לרגע אמשיך את הדיון מהפוסט הקודם,  אם וכאשר מיתולוגיה תשוב לשבות אותי, זו תהיה היהדות. היהדות מאפשרת אמונה דרך השכל, וכן היהדות לא מאמינה במטאפיזיקה (מטאפיזיקה היא המצאת של הפילוסופים). 

אין שום דבר מטאפיזי במה שחוויתי בארבע השנים האחרונות. או בכלל, בחיים. החוויה היחידה היא החוויה הנתפסת, ולכן, היא כלולה בחיים.  חשבתי שמפגש עם אדם מסויים הביא לחיי את המטאפיזי, אבל זו שגיאה איומה שאין לעשותה.  אין בכלל מטאפיזיקה. לא כזו הנתנת לכימות או דיבור.   דיבור שמנסה לתפוס את המטאפיזי (להבדיל מלקיים דיאלוג עם המטאפיזי), מגיע ממניעים נרקיסיסטים, ויידרדר עד מהרה לעבודת אלילים (או שגעון). זמן רב לא הבנתי למה המצווה השנייה בעשרת המצוות היא על איסור עבודה זרה. כיום אני מבינה את זה הרבה יותר טוב.  מהי האלילות? הנסיון להניח כתרי קדושה על תופעות יומיומיות.  דבר זה מסוכן מפני שזה אומר שמי שמניח את אותם כתרים, גם הוא בעל כוחות. ואם הוא בעל כוחות, ינסה להשתמש בהם ולהתנשא, לשלוט באלו שלא נחנו בכוחות.  המדע עוסק רק במה שניתן לדעת, והדיבור במה שניתן להגדירו.  המטאפיזי הוא לא זה או זה. נראה שקו מחשבה דומה מוביל אותי אט אט לנתיב בו הולך דוסטוייבסקי ב"אחים קרמאזוב". 

הפחד הסמוי שלי הוא שמישהו ישתלט על חופש הרצון  ויכתיב לי כיצד להתנהג.  מתוך זה עולה הסירוב לקבל עלי מערכת מוגדרת של אמונות ומחשבות. אבל הפחד ,התנהגות הטפלון הזו,  גוררים אותי לאבוד חוש המידה ולבסוף לאובדן החירות.  הנסיון המוגזם להשיג עוד ועוד חירות, מביא בסוף למקום ההפוך. יש לי בעיה בנושא החופש והפחד מהשתלטות הוא קצוני מדי. בשל הפחד הזה כל האמצעים כשרים. אני חייבת לקבל את הצרת החירות הטמונה במפגש עם אדם אחר.

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s