מתח

 

 באופן עקרוני אני נרתעת מדיאלוג עם גברים אינלקטואלים (בעלי עמדה).  ככל שאני מתבגרת, מספר האנשים עמם אני בדיאלוג / רוצה לקיים דיאלוג, מתרחב.  אני לומדת לתואר מתקדם בתחום מעניין ומאתגר, אך יחסית גברי, כבר לא ילדה בשום צורה.  אך בעיני עצמי עדיין חשה חוסר בטחון, במיוחד מול סמכות גברית, אולי כי יש בי משהו מאוד עדין ונשי ואפילו קצת מתרפס (?)

יצא לי לקיים סוגים משתנים של דיאלוג עם שלושה גברים מתחומי מדעי הרוח דווקא, אחד בן 40 בערך , אחד בן 55 והשלישי בן 49 – כל אחד מהם מבריק והגיע להישגים מרשימים בתחומו.   הבעיה היא שכדי באמת להצליח , צריך להבקיע את הדיאלוג מהממד הכללי והלא פרסונלי, וליצור דיבור אישי . אך בזאת כפי שלמדתי, בכל גיל שהוא,  יצירת דיבור אישי עם גבר, יוצרת את המתח עליו גולש אחרי כן העניין הרומנטי/ ארוטי, גם אם לא נאמר.  ובעצם, ביחוד אם זה לא נאמר. אם מנסים להתחמק או להתעלם, זה רק מעצים את המתח.  אפילו עשיתי נסוי וקיימתי חלק מהדיאלוגים האלה באמצעות זהות גברית, כדי לבדוק מה קורה. ואכן, זה היה נייטרלי יותר.  החופש לומר בדיוק מה שאני חושבת לא קיים בזהות הנשית שלי.  לגבר קשה בהרבה להתבלט ביחס לאישה, אבל אם יש לו מה לומר,  אם הוא לומד ליצור מעט קשור חברתי, ההתקדמות יכולה להיות מהירה מאוד.  העולם כולו מוכן  להצלחתו או כשלונו של הגבר.  וזה משהו שלא הבנתי כנערה וכילדה.  אלא ששום חוק או נורמה לא ישנו את הקונפליקט העיקרי הזה, עליו כתבתי בעבר, בהולוגרמות.

אני מנסה שוב להבין ונזכרת בסיטואציה שראיתי לפני יומיים, ידיד שלי מתרגל איזה קורס וכמעט כל אלו שבאו להתייעץ אתו לפני המבחן הן בנות. פתאום ראיתי את הסיטואציה מנקודת מבטו, חמש נשים צעירות ממנו בערך 8 או 7 שנים , מביטות במבט מתחנן, צריכות אותו. הסמכותיות שלו בלתי נתנת לערעור.  הן מושכות את השיער ומפשילות שרוולים ומזיזות את הפלאפון מכאו ושם, אבל המתח נשאר על הקיר.  הסיטואיצה של מתרגל ותלמידה היא ארוטית, הסיטואציה של אינטלקטואלית צעירה המשוחחת עם אינלקטואל ידוע ובכיר – היא ארוטית.  הארוס לא ניתן לתחימה, הוא נמצא בכל, ואחראי לעצם קיומנו.  למעשה הבעיה שלי עם הגישה הליברלית היא לא שאינני מסכימה למה שהיא אומרת, לגבי סמכותיות, לגבי גברים בעמדות בכירות מול נשים בעמדות נחיתות, אלא שאני חושבת שהיא לא חריפה מספיק. שהיא מניחה שהמתח הזה נעצר באיזשהו שלב, ואילו אני לא.   ישנם מקומות לדיאלוג נייטרלי בין גברים לנשים, אלא שתנאי הכרחי לדיאלוג כזה הוא הכרה במיעוטו, בהבדל.  רק אם עומדים על ההבדלים ועל המתח שהם מחוללים, ניתן לקיים מפגש לא אלים, ושוויוני, בין גברים לנשים.

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s