הערה על קשר בין יצירתיות לעצבות

 

קראתי מאמר בנושא הכותר ומה שכתוב שם ידוע ואמת ואני רוצה להתייחס,  כי אני מרגישה שיש לי מה לומר בעניין.   לא מחשיבה את עצמי יצירתית בצורה מי יודע מה או מוכשרת מי יודע. אבל התכונות האלה קיימות בי מעל הממוצע. גם הנטייה לרב תחומיות ואוטודידקטיות.   הרשימה סוקרת יוצרים מובילים ומצביעה על עץ משפחתי של גנטיקה בעייתית מבחינה נפשית.  מה הקשר, שואלת המחברת,  בין זה ליצירתיות ואף גאונות?    

הסיבה שאני יכולה לומר משהו נובעת מהאמונה שלי ביהדות.  כאדם מאמין ניתנת לי פריוולגיה שלא תמיד ישנה עבור יוצרים.   אני רוצה להצביע על הפתרון (חלקי כמובן ומדובר בתהליך ולא בתרופת קסם) שהחיים הציעו  ובחרתי לקחת.  לא מדובר בפתרון קליני וגם היחס שלי לנושא העצבות, שקיימת ומתלווה ליצירתיות,  מגיע ממקום אחר (ייתכן שעבור אנשים מסויימים יש צורך גם באמצעים אלו).   אדם מאוד יצירתי ומאוד מבריק סובל מניתוק מסויים, והניתוק כתוצאת הראייה המקורית שלו על העולם,  יוצר דיכאון.  אנשים מגיבים בחזקה ליצירתם של יוצרים מובילים, כמובן, אז יש קשר בין החוויות שלהם לאנשים אחרים. אבל התגובה נעשית אחרי קפסוליזציה או ממברנה שמתהווה בין האדם היוצר לאנשים הצורכים את יצירתו. והניתוק מוביל לשגעון.  

הפתרון הוא לחבר באופן אימננטי וכן בין האדם היצירתי והמוכשר לבין יתר האנשים.  החיבור יכול לבוא בכל מיני צורות, אני מכירה את הצורה היהודית:  דרך השגה שמה שעובר על האדם היצירתי גם הוא לא נובע ממנו למעשה – הוא נובע ממישהו אחר. כמו שאנשים מסתכלים על האדם היצירתי ומחכים למוצא פיו? האדם היצירתי, אלפי אלפי מונים, מחכה למוצא פיו של מישהו גדול ממנו, גדול כל כך שבעצם המרחק בין האדם היצירתי לאנשים האחרים, מצטמצם.  הוא בעצם כמותם, ולא כזה רחוק וגאוני. הכל נולדים וחיים ואז הולכים לעולמם.    איפה נכנס המוסר? גם ביחס שבין האנשים להשגות המגיעות אליהם. וגם בהבנה שאותן השגות הן לא מכוחו ועוצם ידו של אותו "גאון", אלא שהוא צינור בעצמו. אם כן, אותן השגות  מזכירות או מדמות מפגש בין אנשים מאשר מפגש בין אדם למצב או 'השגה'.  במהות, הגדולה האמיתית של אותו גאון חייבת להפרש ביחס בין האנשים לבין עצמם, לפני ולאחר שמדובר במה שהוא מעביר.  ופה נכנסת הענווה.  ככל שאדם מבין את יסוד הדיבור והאנושי שבחוויה או בידיעה, כך הוא רוצה לפנות יותר מקום לאנושי, וכך הוא מצמצם את עצמו על מנת לאפשר מקום לאחרים.  כך הוא יותר ויותר משתוקק לדבריהם, ופניהם, של אחרים.   

הבטוי המעשי למה שכתבתי הוא עקרונות הצדקה והחסד ביהדות.  בשנתיים האחרונות אני פעילה התנדבותית עם בני נוער באיזור מגוריי.  בזמן הזה נקשרתי אליהם ונהניתי לראות אותם מצליחים וגדלים.  אני לא מאוד מעורבת בחלק הארגוני, רק קצת.   אני בעיקר עוזרת להם בלימודים, ומדי פעם יש גם שיחות על החיים וצחוקים.   אלף שיחות לא עושות טוב לאדם כמו להתנדב עם אנשים שנעים לו אתם והוא יכול להיות להם עזר.  אלף ספרים לא נגעו בלבי כמו בערב סיום השנה כששתי בנות נתנו לי מכתבי תודה חמודים על העבודה שעשינו במהלך השנה.  העשייה שלא לשם תמורה כלשהי מדגישה את האנושיות והחיבור בין האדם לשאר האנשים.   אנשים יצירתיים (או פשוט אנשים!) שמרגישים שיש להם המון לתת, ובוחרים את חייהם בהתנדבות כלשהי, מחדשים את החיבורים שהיצירתיות והגאונות מנתקת.  כשאדם מבין שההשלכה החשובה ביותר שלו לאנשים, אליהם הוא רוצה להעביר ידיעות (ויהיו אלו ידיעות באמנות או מדע וכו), היא לאנושיות שלהם, אז כשהוא מתנדב או עושה משהו טוב ללא תמורה, הוא מתרגם את הניתוק שלו לחיבור.  שגעון הוא תוצאה של ניתוק.  התנדבות (לעשות בלי לראות תמורה מיידית) יוצרת חיבור.  עשיית טוב בלא תמורה יוצרת את אותה תחושת קסם שיוצר הרעיון הגאוני בלב האדם – אבל בכיוון הפוך.  משהו שנוצר בלי להבין איך.   

לניתוק ולחיבור, לשניהם יש חלק חשוב ומשמעותי בחיים, בעיקר של יוצרים.  אבל ככל שאדם גדול יותר, יצירתי יותר, פורץ דרך יותר, כך עליו להיות ענו יותר על מנת להמשיך לחיות בשלום.   הקושי תמיד יהיה, החולשות תמיד ינסו להחליש, אבל החיים הם תהליך ומה שעכשיו אמרתי יכול לתרום מאוד לתהליך.  החלק המעשי של ההתנדבות ועשיית הטוב ללא תמורה, לא חייבים לבוא עם אמונה דתית.  מי שמתעניין בשורשים הרוחניים והרעיוניים של העניין מגיע בשלב כלשהו לאמונה (אך לא  חייב לבחור בזה כמובן). בעבר אם הייתי קוראת את הכתבה אולי הייתי מתחילה לבכות. היום אני יודעת שיש לי עוד המון עבודה על עצמי, על היחסים עם אנשים ומערכות, אבל יש תקווה. יש אמת: לא באתי לחיים האלה לחיות בגיהינום עלי אדמות.  החיים מקורם בטוב ואור.  ויש אהבה בעולם, אהבה מוחלטת, והיא מקדשת ומאירה יותר מכל בתנאים מסוימים.  אהבה, ענווה ואמונה הם ערכי היסוד בחיים. 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s