אופניים

 

אני לוקחת כעת קורס בפילוסופיה של עמנואל קאנט (1724-1804), בשביל הכיף. הקורס התמקד בחציו בביקורת התבונה הטהורה וחציו בבקורת התבונה המעשית. השמות האלה הם בעצם כנויים לשכל הרציונאלי שלנו (זה שמגלה ומפתח חוקים מדעיים וטכנולוגיות חדשות) , ולשכל המעשי שלנו הכרוך בבחירתנו החופשית בעיקר בתחום המוסר.  מכל הפילוסופים שלמדתי אני מרגישה שלקאנט יש הכי הרבה מה ללמד אותי. קודם כל, הוא מסודר ונהיר ועקבי לגמרי. קאנט עשה מהפכה כל כך חזקה בדרך החשיבה המדעית שהרבה מצורות ההסתכלות (המדעיות) שפרצו בתחילת המאה העשרים הם תוצאותיה.

רעיונות שונים שיצא לי ללמוד באונ' מכילים גרעין קאנטיאני מסויים, אם נרצה או לא.  שנית, הוא השפיע רבות גם על ההסתכלות המוסרית המערבית. אבל פה גם נקודת התורפה של התפיסה הקאנטיאנית – המוסר.  ההסתכלות הקאנטיאנית על המוסר היא גרמנית מאוד ומניחה שהוא כרוך איכשהו בהליכה אחרי חוקיות מוסדרת ורציונלית, שזו בתורה מובילה לאושר ובדרך אנחנו הולכים ומבססים את הטוב הגבוה ביותר שאפשר להשיג. קאנט מאמין באל ואף תובע את קיומו מבחינה תבונית. אז לגבי עמים מסויימים, יש הרבה אמת באופן בו הוא מניח את הלכי המוסר.  אבל כשמבתבוננים בתפיסת המוסר היהודית שבנויה על עקרון הדיאלוג, ונובעת כולה מרעיון המפגש עם בורא עולם (בהר סיני ולאחר מכן בנבואה), האינטואיטיביות של המוסריות היהודית עולה על זו של הנאורות.  יש משהו נכון במחשבה שאתה רצה להיות מוסרי בגלל שנפגשת עם מישהו, מאשר שאתה רוצה להיות מוסרי כי הבנת רעיון.  התבונה לבדה איננה יסוד מספיק למוסר.  מצד שני, קאנט נתקף מספיק על ידי ניטשה, בנו הסורר בעל השפם העצום.  שניהם כל כך גרמניים.  

אף טיול חו"לי לא נגע בי כמו הטיול שעשיתי לברלין לפני שלוש שנים. התחושה של עצמה מתפרצת כמעט לא אפשרה לעזוב חזרה לישראל.  הרגשתי לראשונה כניעה מול עוצמה שאינני יכולה לה.  בארצות הברית מעולם לא חוויתי דבר כזה. על אף שזו מדינה עצומה עשירה וחזקה, באמריקה יש ילדותיות, ויחסה לישראל הוא יחס מעריך פחות או יותר, יחס של ילד לזקן.  גרמניה מביטה בישראל בצורה אחרת לחלוטין. והמבט הזה עבר אלי דרך מבטם של כל הגברים (והנשים) הבלונדיניים שדוושו באופניהם בברלין, במעילים יפים ובגזרה ארוכה ומושלמת.  כנראה אי אפשר להבין את ניטשה, או קאנט, בלי ששוחחת פעם אחת עם גבר גרמני אמיתי.  וזה, יותר מכל דבר אחר, מעלה את המוסר היהודי מעל ומעבר לתפיסת המוסר המערבית.

 

2 מחשבות על “אופניים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s