מבצר הרוח

 

קשה להיות בת מזל דגים. דגים ככינוי למבנה נפשי שאולי מאפיין אנשים שנולדו באיזור חודש אדר.  אנשים רגישים, שמכילים כמעט את כולם ואף אחד לא מבין. אנשים סודיים.  שלא יכולים להפסיק לנוע בגלל התחושה שרק הסוד מעניק. שלא יכולים להתוודות יותר בפני איש.

באמצע תכנון החתונה והשקיעה בחיים, תכנון מסיבת רווקות עם חברות, עבודה, משפחה, אני נאבקת על זהות שברירית:  אדם סודי, צללית שאינה נראית אלא כשחומקת מעיני האנשים. נכון, יש פה הפרזות רומנטיות. כוונתי שאני מביטה בנפשי ומוצאת שאפשר להאמין, שיש צורך בהרחבת ההשגה המוסרית הרבה מעבר למשוער. איך זה מתבטא? למשל, בקשר בין הזיכרון לנבואה.  קשר הפוך (זיכרון זה לעמוד בהווה ולנוע תודעתית לעבר. נבואה זה לעמוד בהווה ולנוע תודעתית לעתיד).  התחלתי להבין את הקשר בין אובססיביות הזיכרון לתשוקת הנבואה, שהנה רצון לדבר עם הבורא (אם יש ואם הוא מדבר).  כל זה מביך מאוד, מביך יותר מעירום. אולי מוטב שלא לכתבו. אבל עירום לא חייב להיות מביך, הוא יכול להיות תופעת נוף, כמו למשל בפורנוגרפיה שהדבר הבעייתי בה היא הפיכתו של הגוף לנוף. עירום דווקא צריך להביך כי מבוכה היא מאפיין אנושי ממדרגה עליונה, מאפיין של תמימות. ותמימות, או תום, היא היפוך ה-מות,  מאפשרת להגביר את כח החיים. והפחתתה היא הפחתת החיים.  לכן פורנוגרפיה זה רע אבל גם מסנוור, בצורה אחרת.  

נחזור לסוד.  בגילאי 24-27 עברתי שנויים ברמה הרוחנית.  זה היה כל כך טוטאלי, וכל כך לא מוסבר ברמה החיצונית, עד שנאלצתי להמציא אחת. בחלקו, הצלחתי לתלות את זה בבנאדם אחר ובסדרת ארועים שקרו. אבל האמת שאין הסבר. לפעמים אני חוזרת למקומות הללו, כאילו שבתי למבצר הרוח, ושומעת את נשימותיי מלבינות מפחד.   הקושי האמיתי כפול: למצוא את הדרך החוצה מהמבצר, ולשמור על הדרך חזרה.  בעבודת עמל, אני חושבת שהצלחתי בשניהם.  

בעבר כתבתי שכל מסר, כל תקשורת, הוא תולדה של שבר. אז כנראה שזה מה שזה.  

 

15 מחשבות על “מבצר הרוח

 1. היה לי מרצה שציטט "beware from the eye of march" הירח של חודש מרץ, טען שמזל דגים כולם משוגעים. האמת היא שאני נוטה לצודד בו, רוב מוחץ של כאלו הכרתי/מכיר…

  אהבתי

 2. אם הבנתי נכון, אז את מתחתנת בקרוב? אם כן, אז כמובן מזל-טוב!
  לגבי עניין המזל (לא האיחול, אלא תאריך הלידה), דווקא ממה שהתרשמתי (כשהגבת אצלי בבלוג ועוד) את אדם עם נטיות ריאליות/רצינליות, לכן אני קצת מופתע שאת כותבת על מזלות… (אגב, זה לא קשור למושג עכו"ם?). מה שאני מוכן לקבל לגבי חודש הלידה… הוא למשל <a target=_blank href="מחקרhttp://www.pnas.org/content/98/5/2934.full">מחקר</a> (לכאורה רציני) עם נתונים סטטיסטים שמצא מיתאם (אמנם לא בפער גדול) בין חודש הלידה לתוחלת חיים (אלא שנולדים בסתיו חיים יותר מאלה שבאביב. רואים את זה גם בכדור הצפוני וגם בדרומי (הפוך בחודשים, כי שם העונות ’מתהפכות’)). ראי גם <a target=_blank href="גרףhttp://www.pnas.org/content/98/5/2934/F1.expansion.html">גרף</a> של הנ"ל.

  אהבתי

  • ראשית, תודה רבה! 🙂
   בנוגע למזלות.  אני אכן אדם עם נטיות רציונליות. ולצדן, נטיות אירציונליות. מאידך,  ביהדות מדברים על יסודות (אדמה,מים, אש, אויר) ואני מקבלת את התפיסה הזו, שנוגעת לנטייה נפשית ולא נסיון לחזות עתידות לפי הכוכבים. (שגם נשמע לי מטופש וגם מנוגד לאמונה.  שהרי, אדם בא לעולם לתקן ולבחור וחייו לא מוכתבים רק מלמעלה. )

   אהבתי

 3. את חווה את חיי הרוח שלך ואת חיי החומר כשני קוים מקבילים, ותוהה איך ואם בכלל אפשרי לחיותם יחד. אני חושבת שזה לא קל, אבל אולי תצליחי.

  אהבתי

  • בשלב זה בחיי הם קצת מקבילים. בעתיד, בתקווה, הם ילכו וישיקו.   לא בכדי כותרת הבלוג מדברת על המין. זה התחום הכי רוחני ופיזי, שם הם נפגשים. 

   אהבתי

 4. לגבי נבואה.
  אני מבין שזו לא תנועה לעתיד. זו חוויה עמוקה יותר של ההווה דווקא בה קיימים כל הזמנים (עבר הווה עתיד). כך גם הכוזרי מתאר את משה גם כמי שהסיר את הלוט מעל העבר ולא רק כנביא הצופה פני עתיד.
  נקודה שחווה את כל הזמנים ברגע.

  אהבתי

  • אתה צודק.  אני דברתי על הנבואה במונחים האנושיים שלי, כמי שחיה בתקופה נטולת נבואה.  אם תמשיך בהקבלה בין הזיכרון לנבואה, לאט לאט הכיווניות מתבטלת וכך גם הזמן.  אולי זו מן סקיצת דרך , מרשם, לנבואה עתידית?  אולי זו ערגה 

   אהבתי

 5. הערה קטנונית א’: באמת? אחד מתריסר הוא רגיש במיוחד? זה אפילו לא עם p value מרשים.

  הערה קטנונית ב’: ללא דיון מעמיק בקשר שבין תום לויטאליות, נותרנו עם מדרש חסידי סתום. אפשר יותר. באמת.

  אני די בטוח שזה the ides of march

  אהבתי

  • ערבבתי פה את התפיסה היהודית של אדר ודגים, כיסוד מים, עם מערכת המונחים הזרה של אסטרולוגיה.  החלוקה ל-12 בעייתית. מאידך, יש עוד כוכבים בקונסטלציה שמשפיעים על נתוני האישיות: ירח, אופק וכו 
   יסוד המים מסמל רגישות וחסד, ודגים מייצג אותו כמזל האחרון. עם ישראל נמשל לדגים.  משה רבנו נולד ומת ב-ז’ באדר, בן מזל דגים. גם רבי עקיבא השתייך ליסוד המים ואף נודע לזה חשיבות במדרש הידוע ממסכת חגיגת על הפרד"ס.  
   יש במזל הזה תשוקה מיוחדת לדבר (ולהפגש) עם האלוהות, ורצון לדבוק במקור האהבה והקודש בעולמנו הנעלם. 

   אהבתי

   • כתוב במקום שכתוב, בעניין הפרדס עצמו, שכאשר מגיעין אצל אבני שיש טהור אל תאמרו "מים מים". ככל שישנה חשיבות ליסוד המים, הרי שהיא הפוכה. אסטרולוגיה כחלוקה שרירותית של ארכיטיפים יונגיאניים זה דבר אחד, אבל לנסות ולבנות מזה שיטה בכלים הרמנויטיים, זה כמעט גרוע כמו לעשות תואר ראשון בגילמן. 

    אהבתי

 6. שימי לב שהמים ביהדות גם מטהרים אך גם מכשירים לקבל טומאה. זה בהחלט תואם את השניות שבמזל דגים, האופיינית לכל מזלות הצמדים (כמו תאומים ומאזניים). התנודה על הספקטרום הרחב שבין שתי נקודות קיצון (גם זיכרון עבר ונבואת עתיד) היא תנודה קשה ביותר, ולכן בני מזל דגים אינם זוכים לחיים של נחת, אבל הדבר אינו נעדר פיצוי.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s