חוצות גבולות

 

ראיתי תוכנית (שמנחה נתן דטנר) בשם "צולם ביום חול, חוצות גבולות".  ראו שם אישה חזנית. אישה דתיה אורתודוקסית שפשוט עולה לתורה ושרה את התפילה כמו שחזן עושה. אני לא יודעת למה, אבל זה מאוד נגע בי. היא אמרה שהדת מאוד חשובה לה. היא אמרה: "לבוא לידי בטוי גם בנושא הזה. נשים נוכחות בכל תחומי החיים אבל בבית כנסת פתאום הן אינן.  ועצם זה שגבר לא חושב לרגע מה חשה אישה מאחורי המחיצה, מעלה שאלות. מה היא חשה שהיא יושבת שם בצד? מה זה אומר ששם היא לא נמצאת? " 

 

האני האובייקטיבי בכל חברה אנושית שהיא תמיד תמיד היה אני גברי. אם לשים רגע בצד תיאוריות המודרניות של הפמניזם והמגדר או הפוסט מודרניזם וכו, ברור שיש לכך טעם עמוק מאוד. לא ייתכן שתופעה זו מופיעה בכל החברות ושרדה את כל התקופות ההסטוריות וטיבה פשטני: אך ורק דיכוי וכוחנות. אני סבורה שהיא באה לבטא איזו אמת. וגם המאבק בתופעה הזו (על ידי הפמיניזם המודרני ועל ידי הפוסט מודרניזם שנלחם גם עבור קבוצות אחרות) בא לברר את האמת שטמונה בתופעה.

 

ומה זה אומר אישה חזנית? לשמוע קול נשי כקול הציבורי המתפלל, כקולו של הכלל, זה הייחוד של מעמד החזנות. חשתי ממש צמרמורת לשמוע את התפילה, שתמיד כל חיי שמעתי אך ורק דרך קול גברי של חזן, פתאום בוקע מקול אישה העומדת מול ארון הקודש. כשאדם משמש את הכלל ומתפלל הוא כמעט מתאחד עם המילים. ודרכו, כל האנשים.

על כל פנים, כששמעתי את האישה החזנית שרה, והיא גם הייתה אישה נאה ופניה קרנו וזהרו ממש, הרגשתי פתאום פחד ללא הסבר. חשתי שאם היא תמשיך לשיר, ואם הייתה אולי החזנית שלי, של הקהילה, אולי היינו כולנו נטמעים בתפילה הזו בדיוק כמו שהיא תיארה את עצמה. היא אמרה:"אני והתפילה אחד הם, אני שם, וזה המקום בו אני רוצה להמצא".  עלו בי גם המחשבות ששמתי בקטע הולוגרמות.  נכתבו שם בעצם דברים די קשים מבחינה פמניסטית. ואחד הדברים שהבנתי היה שהמקום שהנשמה הנשית מצויה בו בעולם שונה מזה של הנשמה הגברית. לטוב ולרע. אם אישה חזנית תתפלל והציבור יתחבר דרכה לתפילה, מה יהיה על הציבור הזה? האם ימצא את דרכו חזרה לעולם הזה?  

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s