לחייך חזרה

 

לפני שבועיים נפטר יואב בן דב. ד"ר יואב בן דב. מה הוא היה מבחינה אקדמית? תואר בפיסיקה, תואר שני בפילוסופיה של המדע (עשה אצל ד"ר יובל נאמן בכבודו ובעצמו), ואח"כ גם דוקטורט. הוא היה דמות קצת מיתולוגית, הרצה שנים באונ' על הנושאים הללו וגם חיבר ספר יפה שקראתי בנערותי, "תורת הקוונטים". אבל לצד כל אלה הא היה מיסטיקן. יאפ, הוא התעסק בקלפים טארוט וכל מיני כאלה. והוא היה גם, בנימה מיסטית, בן מזל דגים. לא הפתיע אותי בכלל לגלות שבן דב לא התקשה עם השילוב הזה. וכאב לי על מותו. הוא מת ככה פתאום, קיבל דום לב והלך לעולמו. השאיר אחריו שתי בנות.   רבים אינם יודעים אבל סר אייזק ניוטון, אבי המדע המודרני, התעסק רוב הזמן במיסטיקה, בקבלה ובתורת הנסתר. לקראת סוף ימיו הוא נטש את האמונה הנוצרית, דחה את רעיון השילוש הקדוש והחל להתקרב לתפיסת האל על פי היהדות. אומרים שהוא הפך למה שקרוי "בן נוח", קיבל עליו חלק מן המצוות והחל מאמין בעקרי היהדות. הוא אף עסק רבות בתורת הדילוגים, כתב פרשנות לספר יחזקאל ואומרים שחזה את מועד השואה של יהדות אירופה.  עיסוקיו אלו הושארו בהסתר משך חייו. 

 

הנקודה שלי פה היא אחרת ממה שאולי נדמה – אני חושבת, בניגוד למקובל בימינו, שאין סתירה בין הבנה עמוקה של המדע לתפיסה אמונית עמוקה.  ואני רוצה להתעכב על זה כי אנחנו חיים בתקופה מיוחדת, תקופה שהחלה לא מזמן ובה מותר לבעוט במוסכמות שהרכיבו את המאה העשרים. בעיקר המחשבה הניטשיאנית שאלוהים חייב למות על מנת שהאדם יוכל לחיות. הנצרות אולי חושבת כך (אחרי הכל, מה היה המאורע המכונן שלהם? רצח האלוהים שהתגלם בבשר אדם). אבל האמונה המורכבת והמודרנית איננה נצרכת לצעקנות כזו. ניטשה צדק הרבה מאוד . אבל, כל עוד האדם חי, חיים גם התשוקה והזיכרון. התשוקה והזיכרון הם המלאכים המוליכים את האדם מעלה, בסולם, לאלוהים. ואלוהים, אם רוצה, מוריד בסולם דרישות שלום מלאכית. בקריצה אלוהיסטית שכזו, כמובן. 

 

לפני כמה ימים הייתי במקרה בדיון שהתפתח בארוחת הצהריים. אחד האנשים, בחור מוכשר שמגדיר עצמו אתאיסט, אמר בצדק הדת כל הזמן משנה את הנחותיה בהתאם לאישוש תגליותיו האחרונות של המדע. אם פעם היא התעקשה על אבולוציה, היום כבר לא (כי אין לה ברירה).  זה מתחבר איכשהו למה שאמר ריצ'ארד פיינמן: אלוהים הוא השם שאנחנו נותנים למה שאנחנו לא יכולים להבין.  

 אבל יש פה החמצה של מהי דת ומהו מדע. כן, היו גירושים ביניהם. הם לא היו נעימים אבל בלתי נמנעים.  דת ומדע הינם מפעלים אנושיים. לכן שניהם היררכיים, מלאים חוקים, וכתובים בשפה שאנשים (טוב, חלק מהם) יכולים להבין. אבל דת זה לא אלוהים.  מה זו אהבה? תופעה גדולה, שמתגלגלת כל פעם בפרט או בשניים או יותר פרטים, באופן פרטי. האם אהבה שווה ערך למוסד הנישואין? לטקס הנישואים? לא. אבל יש קשר בין זה לבין זה. האם מוות הוא טקסי האבל?  הלוויה, קריעת הקרע, השבעה וכן הלאה…לא, המוות הוא לא כל זה. אלו טקסים. דת היא מערכת חוקים וטקסים המאוכלסת באנשים המדברים אלו עם אלו, וככל שההסטוריה התקדמה דברו יותר. השפה מלאה באותיות ומלים וחוקי לשון על מנת שנדבר אחד עם השני. הדת, טקסיה כוהניה ומועדיה קיימת כדי שנוכל לדבר עם מי שלא בהכרח עונה. ואם עונה, לא תמיד מובן. לפעמים. תלוי את מי שואלים.  באלפי השנים האחרונות הוא שותק. ולכן התיווך האנושי, הממסד הדתי, התמסד. וכעת הוא שנוא. בצדק!  ככל שאלוהים שותק הדת נהפכה ממופע חימום למופע עצמו. ואף אחד לא שילם כדי לראות את מופע החימום.

 

כשאני אומרת שאני מחבבת אסטרולוגיה אנשים מרימים גבה.  אבל יש פה פספוס: אי אפשר גם לבוז וגם לנסות ללמוד בעת ובעונה אחת.  מה שהאסטרולוגיה בשבילי, מבחינה יותר עמוקה (גם הפוליטיקה), היא ההשגה שהעולם הוא משחק. ובהשגה זו יש אמת, אמת משמעותית. למי שתהה, זה בעמקו של דבר החיבור לנשיא הנבחר של ארה"ב, דונלד טראמפ.  ואני חושבת שזה מה שהיו קלפי הטארוט עבור ד"ר יואב בן דב. האזכור שלצד המחשבה והשכל, מצח מכווץ והכל, מבררים את שלהם באמצעות השפה והמתמטיקה, אל לנו לשכוח שהעולם הוא משחק. אלוהים משחק, משחק גם אתנו ומחייך. למה לא לחייך חזרה 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s