זכרון חדש

 

* באיזשהו מקום, כשהתודעה שלי משיגה שהיא תסתיים יום אחד, בדרך בה כל התודעות סיימו, היא באחת מצטמצמת. קצת, אינה.  אם אנחנו נותנים מקום לרעיון הזה, ההבנה שכל מה שמסביבנו, המכוניות והאורות והאנשים הצעירים הצועדים בזוגות  בחמישי בלילה, המוניות, בקצרה כל זה לא יהיה, כבר ויתרנו למוות. נתנו לו לנצח. הוא אולי מנצח את הגוף, תמיד, אבל לתת לו לנצח את המחשבה ?  וגם המילה הזו, לנצח. היא באה מהמילה נצח. האם אנחנו רוצים לתת נצח למה שעל פי הגדרתו מונע את אפשרות הנצח בעולם? 

 

* זכרונות של רגש, אהבה מגיל 16.5, זה לא שאני לא רוצה להיזכר אלא שהם מענים אותי. עדות לכך שהייתי פעם שלמה, היה לי לב פועם שהאמנתי לו, היו לי רגשות והייתה לי יכולת ללכת אחריהם לכל אשר יישאו אותי. כמו להיזכר בסבא וסבתא היקרים שהיו ואינם עוד. זה פשוט כואב מדי והתודעה דוחה את זה בשאת נפש. לכן אני לא נוסטלגית כלפי מי שאינו בחיים. המת כמו חדל להיות מושא רגשי ישיר, רק עקיף. אני חייבת לעקוף כדי להצטער, כי הוא איננו. השכחה כואבת לי, אבל השכחה היא כמו אי סדר. טבעי שתתגבר. הזיכרון הוא זה שלא טבעי. במאבק בין הסדר לאיסדר, הבלאגן תמיד מנצח. ובתקופה שלנו, האם אנחנו זוכרים או שוכחים ?  מצד אחד, אמר אפלטון, הכתב הוא ראשית השכחה. מצד שני, כולם כותבים כל הזמן. מצד שלישי, אף אחד לא זוכר מה נכתב, או מה כתב. זה מתחלף איכשהו, לא עקרוני. לפעמים כן, אבל לא כפי שהיה הכתב המודפס. אם כך, להמשיך את הרעיון, האם זה אומר שאנחנו נכנסים להסטוריה של תקופת זיכרון חדשה? האם מול עיננו מתהווה זכרון חדש? 

 

 

 

2 מחשבות על “זכרון חדש

  1. הדרך שאת מציגה להתמודדות עם ודאיותו של המוות היא להילחם. אני נוטה יותר להשלמה ולכניעה. מובן שאין כאן נכון או לא נכון. החשוב הוא לחיות את חייך בצל  המוות מתוך בחירה, ולא להיסחף  בזרם החיים בחוסר תודעה, כמו בול עץ בנהר.
    בעניין אחר – תקני: שאט נפש ולא שאת נפש

    אהבתי

  2. הכתב הוא ראשית השכחה, או תחילת הזכרון המעוצב, המולבש בשלמת מילים ועובר דרך מסננת הסמלים. הלוואי והיה אפשר לשלוט ככה בזיכרון ולהחליט מה אנחנו רוצים לזכור ואיך. 

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s