סתם הערה

 

קוראי הבלוג יודעים שאני לא בנאדם פוליטי, לפחות לא בפוליטיקה ישראלית. בכל זאת אני חייבת להגיב למאמר של יוסי קליין ("אליטה חסודה שלנו") שקרא לציבור הדתי לאומי, המנתחלי, הכיפה הסרוגה: "ציבור מסוכן מאוד ולא פחות מאוייבנו הערבים, בין היתר חיזבאללה וחמאס".  אוקי אז מה ההערה שלי? כן, זהו ציבור מסוכן לתפיסת העולם וצורת החיים של הקבוצה החילונית אשכנזית. אין טעם להסתיר זאת. למדתי 6 שנים אצל רב (במקרה גאון אבל לא משנה) מבכירי הרבנים הדתיים הלאומיים בארץ. מדובר בציבור שמחכה לשעתו להפוך את המדינה על פי תפיסת עולמו, לתפוס את מושכות המדינה ולהביא אותה לכיוון שלו.  בימים אלו מתקיים מאבק על דמותה וצביונה של מדינת ישראל. זהו מאבק שנמשך עוד לפני שהוקמה, ונמצא בעיצומו. בואו ניזכר: בשנת 95 התרחש רצח פוליטי של ראש ממשלה מן השמאל, ותוצאותיו היו עליית הימין לשלטון והתבססותו בהובלת המדינה. לא היה זה רצח פוליטי ישיר, של פוליטיקאי שרצח את יריבו והשתלט. אבל בתכלס, זה מה שקרה. נוספה לכך הדמוגרפיה של ציבור דתי, מסורתי, מזרחי, וכן עלייה מברית המועצות, כל אלו ציבורים שהערכים הקלאסיים של השמאל האשכנזי לא מפורשים על ידם באותה צורה.  מכלול הנסיבות האלו הביא לכך שישראל 2017 היא מדינת מרכז-ימין מסורתית פריסטייל. 

 

האם הדתיים לאומיים יקבלו את משוש נפשם, הקמת בית המקדש השלישי? אין לי מושג. אבל הם בהחלט מחכים ומייחלים לזה. אין טעם שלא לומר את האמת. זו מטרתם, ואם יינתן להם להשתלט על מוסדות הכוח של המדינה, לשם יובילו. דווקא הקפדתם ההלכתית נמוכה ומרושלת יחסית. רצונם במדינת הלכה נמוך מרצונם בפולחן מדיני-צבאי כללי סביב מקדש, התואם את הזיותיהם על התקופה התנכ"ית. לעומתם, החרדים מפנטזים על מדינת הלכה, והזיותיהם הולכות בדרכים אחרות, לרוב לתקופת הגלות שכן לדידם הגלות לא הסתיימה. והם שונאים את הדתיים הלאומיים לא פחות משהם שונאים את החילונים, אגב.  ובכל זאת, ישראל היא מקום מורכב מסכום רצונותיהן של הקבוצות והשבטים המרכיבים אותה.  אני רגועה ואופטימית, אבל חשוב מידי פעם לקרוא לילד בשמו. יוסי קליין ממשיך מסורת של כותבים, על פי רוב ממוצא יקי, מנותקים מהדת, אשכנזים וזועמים, המכלים זעמם בקבוצות מיעוט שונות המאיימות על האליטה בנסיגה, אשכנזים שורשיים. ועדיין, אני מוצאת הרבה מהדברים שכתב במאמר, לפחות ברמת העקרון נכונים. בנושאי דת ופוליטיקה הייתי ועודני די רגועה; מי שמאמין, כמאמר השיר, לא מפחד. 

 

2 מחשבות על “סתם הערה

  1. השאלה היא מה זה: "חותרים להקמת בית המקדש" וכו’. קודם כל הציבור הדתי לאומי הוא ציבור מגוון ולא כולו חושב אותו דבר. חלק גדול מהציבור הזה אפילו לא מגוייס לרעיון באופן אקטיבי. הרב ש. שאצלו למדת, הוא חרד"לי, ונכון שהציבור הזה הרבה יותר אידיאולוגי, אבל גם הוא חותר לשכנוע בדרכי נועם ולא להשתלטות בכוח. כך שהמאמר של קליין אכן מעיד בעיקר על עצמו ועל קבוצת האנשים שהוא שייך אליה.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s