הדיפלומט

 

יחסים בינלאומיים הוא אחד התחומים הפרוצים ביותר שיש, לצד זמרי אינסטנט ששרים רגאטון או פופ, וכוכבני ריאליטי.  לכל אדם יש דיעה.  הבעיה העיקרית בתחום, כמו בתחומים הקרובים לו (הסטוריה בת זמננו, מדע המדינה, עיתונאות, דיפלומטיה וכו) היא ברגע בו טופחת המציאות על פני הדיעה, מי שהביע אותה כבר לא שם לקחת אחריות על דבריו.   המדיום התקשורתי בימינו איננו מעודד חשיבה. גם הרשתות החברתיות אינן מעודדות חשיבה. וודאי, הן מעודדות ומעוררות אלף אחד דברים, חלקם פנטסנטיים; לא חשיבת עומק לטווח הארוך.  

 

כשמדען משער השערה ומבקש תקציב לבדוק את השערתו בסדרת נסויים במעבדה, הוא עובר תהליך. בסיומו של תהליך יתברר לו אם שגה לגמרי, היה בכיוון הנכון אך חסרו לו משאבים, או ששאלת המחקר שלו פשוט לא הייתה טובה. לרוב, הדבר מתברר תוך כדי עבודה וככל שהתוצאות נערמות. לא כך בתחומים שהזכרתי. המצב הזה מאפשר אנומליות שונות בפקולטות מסויימות. נכון, לא רק שם. זה קיים במידה חמורה גם בכלכלה. אבל הפקולטות האלו משפיעות ומעצבות דעת קהל הרבה למעלה מתקציבן המוגבל וסך התלמידים הלא גדול שהן מאכלסות.  

הנרי קיסינג'ר, על גופו המזקין בן ה-94 ,חוזר לעניינים ומושך שוב בחוטים. איך זה קרה? מה הנרי קיסינג'ר מציע שאין לאלפי יועצים ומומחים אחרים?  נסיון, יכולת תחמנות מתקדמת, קורטוב רוע, והשקפת עולם המשתנה תוך כדי תנועה.  איך יכול להיות שגם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, וגם נשיא רוסיה העשיר, ולאדימיר פוטין, החליטו לזמן אותו לשולחנם ולהתייעץ בו בחודש האחרון?  כנראה שהם חושבים שהוא יודע משהו ששווה להם לדעת. מה הוא יודע?

מה שהוא לא יודע, הוא לא למד את זה בפקולטה להסטוריה או יחסים בינלאומיים. הדבר הזה ברור והובהר על ידו פעם אחר פעם.  אני לא חושבת שהוא אדם טוב או מחפש לעשות טוב לאף מדינה (במיוחד). אבל הוא כן אחת הדמויות המרכזיות במפגש הדיפלומטי בין תרבויות. הוא כן מספיק מעניין כדי לרצות להבין איך שהמוח שלו פועל כשהוא בא לגשר בין גישות כל כך מנוגדות. וכשהוא נע בין צמתים ובין תרבויות ולשונות וזמנים. והוא אכן נע בכל אלו בגמישות מעוררת פליאה. 

על מנת לרכוש הבנה  במה שקורה באמת בעולם, מבחינת תהליכים, לא מספיק להביט במישור הגלוי. ובעיקר, לא מספיק לטפח דיעה. מי שחושב שזה מספיק, מוזמן לבדוק את עצמו לאורך זמן, נאמר 5 שנים, ולראות עד כמה הוא רחוק מהבנה מספקת של המציאות. הערכות של אלופים צבאיים או דיפלומטים או עוזרים פרלמנטרים או סתם דוקטורים להסטוריה, לא טובות לרוב מזו של אדם מן השורה. אלו בובות בתיאטרון שמישהו אחר מפעיל. היתרון של אדם כמו הנרי קיסינג'ר הוא נכונותו לשחק בתיאטרון הבובות. הוא לא מעמיד פנים שדיפלומטיה היא דרך לפתור קונפליקטים בינלאומיים, והוא לא בא עם לב מלא אהבה או גאווה ותשוקת כוח פוליטית 'כאילו' להפוך את העולם לטוב. הוא מגיע משפלותו לדבר עם אנשים שעשו לפעמים פשעים נגד האנושות, ולרוב מציגים את עצמם כגיבורים לאומיים. והוא מגיע לדבר. אותי מעניין איך מדבר אדם שיכול לרכוש את אמונו של נשיא רוסיה ובו בעת לרכוש את אמונו של נשיא ארצות הברית וכן את אמונו של השמאל המערב אירופי הטיפוסי; איך מדבר אדם כזה? מה הוא אומר ומה הוא לא אומר?  

 

עולמנו נע בכמה מישורים: המישור הגלוי, הפשוט, של מה יש. המישור המרומז, דרכו אנשים מבטאים את רצונם הכבוש. המישור העליון בו נרקם דרש המעשה בו כולנו לוקחים חלק. ומעל לכל, מישור הסוד, בו ניתן להביט במציאות הפשוטה ולהשיג את האשליה המאפשרת שפה, זמן, מרחב וכל הקטגוריות הבסיסיות שקאנט ופילוסופים אחרים נסחו הרבה יותר טוב ממני.  הדרך להצליח לגבש הבנה ראויה של המציאות היא לפתח אינסטינקט. הדרך לשמור על ההצלחה היא לשמור על האינסטינקט.  הנרי קיסינג'ר נחשק כיוון שהוא עוזר לכל אותם אנשים (פוליטיקאים, מנהיגים, דיפלומטים), המונעים ב-97% מיצרים טהורים, מוחלטים, קצוניים, לשמור על יציריהם כשהם עוטים מסכות של אנשי תרבות המעוניינים בציבור אותו הם מנהיגים. דיפלומט גדול באמת הוא מי שמתווה למנהיגים ופוליטיקאים דרך, מנגנון יעיל, לכבוש את יצרם הכביר ולהמירו בדיבור. 

 

2 מחשבות על “הדיפלומט

  1. המודל ההיסטורי של קיסינג’ר הוא מטרניך, שעונה יפה על הקריטריונים שהצבת כאן.
    והנה עוד דמות היסטורית מרתקת שעשתה הרבה בגיל מופלג:
    <a href=https://en.m.wikipedia.org/wiki/Enrico_Dandolohttps://en.m.wikipedia.org/wiki/Enrico_Dandolo</div>

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s